Az, hogy az évben hányszor és mikor utazunk, sok tényezőtől függ, sokat alakult az évek során, azonban bizonyos mintázat mindig megfigyelhető benne.
Mikor utazunk?
Laci teljes munkaidőben dolgozik, így évi 25 nap szabadsága van. Van továbbá 10 extra napja is (ún. wellbeing napok), amit gyakorlatilag szabadságként is fel lehet használni. (Csehországban jogszabály szerint 20 nap szabadság jár. A munkáltató bónusz juttatásként adhat további 5 napot, illetve a 10 wellbeing nap szintén ilyen munkáltatói juttatás. Itt azonban a munkavállaló életkora nem befolyásolja az őt megillető szabadnapok számát, tehát ez a 20 vagy 25 nap mondhatni fix.) Mivel én egyéni vállalkozó vagyok, így ebben a tekintetben Laci 25 nap szabadsága az irányadó.
Emellett figyelembe vesszük a munkaszüneti napokat (kb. 13 nap), valamint az iskolai szüneteket is. Ezek alapján általában utazunk
- valamikor január elején,
- március elején, amikor az iskolában tavaszi szünet van,
- húsvétkor, ami jellemzően április közepére esik,
- július elején, amikor itt Csehországban két munkaszüneti nap is követi egymást,
- augusztusban mindig Magyarországra látogatunk, és
- valamikor október végén, november elején, amikor az iskolában őszi szünet van.
Hová utazunk?
Mivel tavasszal és nyáron már Európában is jó idő van, így általában ilyenkor európai úti célt választunk. Tavasszal inkább délebbre fekvő országokat, városokat látogatunk meg. Ilyenkor ez még szezonon kívüli időszak, így kedvezőbb áron lehet szállást foglalni, illetve repülőjegyekből is könnyebb olcsóbbat kifogni. Nyáron pedig inkább északabbra fekvő, kevésbé meleg helyeket választunk, egyrészt mert ezeket anyagilag is kedvezőbben kihozhatjuk, másrészt pedig könnyebben elkerülhetjük a tömeget és elmenekülhetünk a nyári hőség elől is. Ősszel és télen viszont távolabbi tájak felé vesszük az irányt.
Azzal általában nem szokott gond lenni, hogy kiválasszuk az aktuális úti célt, ugyanis ötletekből sosincs hiány. 🙂
Miután nagyjából egyezségre jutottunk az célállomást illetően, akkor jöhet a finomhangolás. Ilyenkor ugyanis részletesen utána nézünk az adott ország éghajlatának, időjárásának, annak, hogy melyik részét mikor érdemes meglátogatni. (Egyébként sok évnyi utazás és tervezés után az ember nagyjából tisztában van azzal, hogy mikor hova érdemes utazni, de a google vagy a bing mindig jó szolgálatot tesz.) Amennyiben megvan a végső döntés, következhet a repülőjegy, a szállás és a programok tervezése, foglalása.
0 hozzászólás